دسته‌بندی نشده
کد خبر : 1499
دوشنبه - 17 ژانویه 2022 - 09:44

معاون استاندار لرستان: افزایش قیمت نان منطقی و قانونی است

به گزارش دلفان خبر، “سیروس ابراهیمی” روز یکشنبه در پانزدهمین جلسه قرارگاه امنیت غذایی سازمان جهاد کشاورزی لرستان به واکنش افکار عمومی بعد از افزایش قیمت نان اشاره کرد و افزود:‌ اکثریت مردم با افزایش نرخ نان اعتراض و واکنش منفی نشان ندادند چون این تورم یک روند معقولانه و منطقی است و سالانه این افزایش به شکل قانونی وجود دارد.

وی تصریح کرد: باید نظارت جدی بر اجرای دستورالعمل‌های حوزه آرد و نان صورت گیرد و با آموزش بازرسان و رعایت قانون؛ این امر به یک رفتار و فرهنگ تبدیل شود.

وی اضافه کرد: لرستان به اندازه کافی سیلو برای ذخیره سازی گندم دارد بناب این باید مسئولین مرتبط با این حوزه تلاش کنند که حجم بیشتری از گندم را ذخیره سازی نمایند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان همچنین در زمینه تامین فرآورده‌های دامی گفت: با توجه با اینکه در آستانه فرا رسیدن عید و سال جدید هستیم با افزایش تقاضای  مردم جهت خرید گوشت قرمز و مرغ  درسطح بازار مواجه خواهیم شد بنابراین مدیران حوزه تولیدات دام و طیور در تامین نهاده‌های مورد نیاز تلاش کنند.

ابراهیمی همچنین بر تهیه و توزیع کالاهای اساسی در لرستان تاکید کرد و افزود: باید علاوه بر افزایش نظارت ها قیمت کالاهای مصرفی هفتگی گزارش داده شود تا شاهد اختلال یا ‌بی ثباتی در قیمت های بازار نباشیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز گفت: نظارت و بازرسی، کنترل قیمت و تامین کالاهای اساسی، مورد تاکید رییس جمهور، وزیر جهاد کشاورزی و مسئولان استانی بوده است بنابراین وظیفه داریم  تمام تلاش خود را جهت تحقق این مهم به کار بگیریم.

اسفندیار حسنی مقدم افزود: در این راستا ساماندهی نیروهای نظارتی و بازرسی از نظر کمی و کیفی بمنظور  تداوم این فرآیند ضروری است.

وی ادامه داد:‌ دستگاه های مرتبط در زمینه کنترل قیمت به شکل میدانی و اجرایی در جهت ثبات در بازار و رضایتمندی مردم با همدلی و وفاق تلاش می کنند.

وی همچنین بر آموزش نیروهای بازرسی،نظارت بر نانوایی ها با هماهنگی فرمانداری ها و تعزیرات به صورت جدی و عملیاتی، نصب تابلوی نرخ نان، توزیع سامانه‌ ای و هوشمند آرد و ذخیره سازی مرغ منجمد تاکید کرد.

هفته گذشته متوسط قیمت انواع نان در لرستان ۴۳ درصد افزایش یافت.

نماینده کوهدشت و رومشکان در مجلس شورای اسلامی

ایجاد پتروپالایشگاه در کوهدشت ضروری است

به گزارش دلفان خبر، حجت الاسلام محمدرضا مبلغی با اشاره به دیدار با جواد اوجی وزیر نفت اظهار کرد: مطالبه سهم سه درصدی کوهدشت و رومشکان از منابع نفتی ضروری است و ایجاد پتروپالایشگاه در این شهرستان از خواسته های مردمی می باشد.

وی گفت: طرح پیشنهادی با نظر کارشناسان فنی و متناسب با شرایط منطقه تهیه شده است تا فرآوری قیر طبیعی موجود در منطقه با ساخت یک پتروپالایشگاه در شهرستان کوهدشت انجام شود که در این راستا انرژی پتروپالایشگاه از خط گاز عبور کننده در محدوده کوهدشت تامین می شود.

حجت الاسلام مبلغی گفت: همچنین وزیر نفت دستور بررسی تامین خوراک یک واحد پتروپالایشگاهی ۱۵ هزار بشکه ای در روز و نیز پرداخت سهم سه درصدی کوهدشت و رومشکان از منابع نفت و گاز را صادر کرد.

پتروپالایشگاه‌ نسل جدیدی از پالایشگاه‌ها محسوب می‌شود که بر تجمیع مجتمع‌های پالایش و پتروشیمی تاکید دارد، به عبارتی دیگر در مجتمع‌های پتروپالایشگاهی هدف تنها تولید سوخت از بنزین، نفت و گاز نیست بلکه در کنار تولید این محصولات به دنبال تامین خوراک مورد نیاز مجتمع‌های پلیمری و شیمیایی است.

استاندار:

لرستان نیازمند توجه ویژه در حوزه آسیب‌های اجتماعی است

به گزارش دلفان خبر، فرهاد زیویار در حاشیه جلسه ویدیو کنفرانسی شورای اجتماعی کشور با موضوع بررسی تعیین کننده های موثر بر سلامت روان جامعه  افزود:‌ بیکاری، حاشیه نشینی، مصرف مواد مخدر، طلاق، خشونت و امثال آن از آسیب های اجتماعی شاخص هستند که ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و هر کدام به نوعی بر دیگری اثرگذار است .

وی اظهار داشت: آسیب های اجتماعی منجر به وجود آمدن معضلاتی همچون اختلافات دامنه‌دار خانوادگی می شود که بنیان خانواده را به عنوان مهمترین اصل جامعه به خطر می‌اندازد .

وی ادامه داد: وجود تعصبات قومی در برخی از استان های کشور می تواند زمینه ساز بروز آسیب‌های اجتماعی دیگری نیز باشد که برای رفع آنها ضرورت دارد فرهنگ حل مسئله جایگزین روش های غیر معمول در جامعه شود.

استاندار لرستان افزود: در زمینه تحصیل دانش آموزان به ویژه در ایام شیوع  کرونا، مشکلات اجتماعی این حوزه نمود بیشتری پیدا کرد که موجب افت تحصیلی در برخی دانش آموزان و بروز سایر موارد شد .

زیویار با تاکید بر اینکه لرستان در بحث رفع آسیب‌های اجتماعی نیازمند توجه ویژه است یادآور شد: بسیار مهم است برای رفع آسیب های اجتماعی زمینه اجرای دوره های آموزشی برای جوامع هدف فراهم شود و رسیدگی به نیازهای جامعه به ویژه در بحث معیشت و اشتغال در دستور کار قرار گیرد.

وی با اشاره به معضلات اجتماعی مشترک در استان های غربی کشور مانند قاچاق کالا، کولبری و پدیده شوتی، خاطرنشان کرد: این موضوع طبق دستورالعمل های صادره به تعداد محدودی از دستگاه‌های اجرایی محول شده که به منظور اثربخشی بیشتر در این رابطه می‌توان از ظرفیت دستگاه های فرهنگی مانند حوزه های علمیه، کارگروه اجتماعی، نهاد های فرهنگی ورزشی، دانشگاه ها، انجمن های مردم نهاد و توان ائمه جمعه با هدف تغییر نگاه و تقویت فرهنگ جامعه، بهره گیری کرد .

استاندار لرستان تصریح کرد: رفع آسیب های اجتماعی مستلزم ورود وزارتخانه‌ها؛ دستگاه‌های اجرایی استانی و انجام کار هماهنگ با پرهیز از موازی‌کاری است تا اثر بخشترین اقدامات انجام پذیرد و بهترین نتیجه حاصل شود.ایرنا

۱۵هزار دستگاه تراکتور در لرستان پلاک‌گذاری شد

به گزارش دلفان خبر، مجتبی صفایی نژاد روز یکشنبه با اعلام این خبر به رسانه ها افزود:‌ با توجه به اینکه مکانیزاسیون موتور محرک تولید و ابزار توسعه می باشد بنابراین نقش بسزایی در  افزایش تولید دارد.

وی اظهار داشت: با پلاک گذاری ر ۱۵ هزار تراکتور در بخش کشاورزی لرستان حدود ۲۰ میلیون لیتر گازوئیل در استان صرفه جویی شده است

وی ادامه داد: حدود ۴۰۰ دستگاه تراکتور نیز نوسازی شده  و ضریب مکانیزاسیون در استان ۱.۷۵ اسب بخار در هر هکتار است که از نظر توان کششی مشکل خاصی وجود ندارد./ایرنا

پنل‌ های خورشیدی گامی به سوی انرژی سبز

به گزارش دلفان خبر، مصرف آب، تولید دی اکسید کربن و گرم شدن زمین از معایب استفاده از سوخت های فسیلی است در حالیکه انرژی خورشیدی پاک است و بدون تولید آلودگی و عدم مصرف آب، به طبیعت و محیط زیست آسیب نمی رساند که همین موارد کافی است تا دولت ها سیاست های مبتنی بر انرژی خود را به سمت استفاده از پنل های خورشیدی هدایت کنند.

حدود یک دهه پیش شرکت توزیع برق با نصب پنل های خورشیدی، روشنایی را به مناطق دور دست برد که این آغازی برای استفاده از انرژی خورشید در تامین برق بود.

پنل خورشیدی وسیله‌ای است که برای استفاده از  انرژی پاک، رایگان و نامحدود طراحی شده است و نه تنها در مناطق دورافتاده بلکه در مناطق شهری نیز می تواند به کاهش هزینه ها کمک کند.

توسعه و پیشرفت فناوری و صنعت در دهه های اخیر نیاز به انرژی و بخصوص تولید برق را بیش از گذشته با اهمیت کرده و استفاده از سوخت های فسیلی چون مازوت و منابع تجدید ناپذیر همانند گاز و نفت برای تولید برق و هزینه های سنگین احداث نیروگاه های آبی با  کاهش نزولات آسمانی، صنعت برق را با مشکلاتی مواجه ساخته است بطوریکه در تابستان امسال خاموشی های گسترده آرامش شهروندان را به هم زد و خیلی از صنایع کوچک آسیب دید.

بنا بر گفته علی اکبر محرابیان وزیر نیرو ، توسعه ۱۰ هزار مگاواتی در دولت سیزدهم  به کمک سرمایه گذاران بخش خصوصی محقق شده است و به فاصله چند ماه از آغاز به کار دولت اولین خط تولید پنل های خورشیدی افتتاح شد که در ۲ سال آینده توان تولید سالیانه یکهزار و ۵۰۰ مگاوت  پنل خورشیدی دارد.

پنل خورشیدی وسیله‌ای است که برای استفاده از انرژی پاک، رایگان و نامحدود خورشید طراحی و از ترکیبات نیمه هادی تشکیل شده است که انرژی نورانی خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند.ایرنا

همایش “پسران حاج قاسم” در بروجرد برگزار شد

به گزارش دلفان خبر، حجت الاسلام مجتبی بیرانوند از روحانیون حوزه علمیه قم در این همایش گفت: ایمان، اخلاص، ایثار، مقاومت، ساده زیستی و ولایت‌مداری از مهمترین ویژگی‌های سردار سلیمانی  بود.

وی ضمن گرامیداشت حماسه ۹ دی( روز بصیرت) و سالروز شهادت سردار سلیمانی در ۱۳ دی گفت: باید از این مناسبت ها که عزت و اقتدار نظام را به همراه داشته است برای بصیرت افزایی نسل جوان استفاده کنیم.

وی مهمترین اولویت دشمن را کمرنگ جلوه دادن مناسبت‌های ملی و مهم با هدف تضعیف پایه‌های انقلاب و نظام عنوان کرد.

این استاد حوزه افزود: حضور در صحنه و گوش به فرمان رهبری بودن مانع تحقق فتنه‌های دشمنان خواهد شد و دشمنان آرزوی براندازی نظام اسلامی ما را به گور خواهند برد.

حجت الاسلام بیرانوند با تاکید بر ضرورت ادامه راه شهیدان گفت: باید همانند شهید سلیمانی به معنای واقعی به مردم خدمت کنیم و بدانیم که دشمن هر آن‌قدر که می‌تواند مفاسد اخلاقی و مالی را در جامعه گسترش می دهد تا مردم نا امید شوند.

وی با تاکید بر اینکه نباید اجازه داد مردم از اهداف و آرمان‌های انقلاب مایوس شوند گفت: فتنه ۸۸ از جمله مسائلی است که مردم برای خثنی کردن آن نمره قبولی گرفتند چرا که فتنه به گونه‌ای طراحی شده بود که نظام اسلامی را از مردم بگیرد اما آنها با حضور خود، نظام را تثبیت کردند.

صبحگاه جمعه ۱۳ دی‌ماه ۱۳۹۸ سردار حاج قاسم سلیمانی در حمله بالگردهای آمریکایی‌در فرودگاه بغداد به شهادت رسید.

در این حمله همراه با شهید سلیمانی، ابومهدی المهندس، فرمانده حزب الله عراق، قائم مقام بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) و شمار دیگری از رزمندگان عراقی به شهادت رسیدند./ایرنا

جانشین لشگر ۸۴ پیاده ارتش لرستان:

امنیت و اقتدار کشور مرهون دلاورمردی شهیدان است

به گزارش دلفان خبر، سرهنگ حکمت الله شهبازی روز دوشنبه در جلسه هماهنگی استقبال از خانواده ” نعمت الله شکیبایی صنوبری”، شهید گمنام تازه شناسایی شده در سلسله اظهار داشت: میزهایی که امروز به آنها تکیه داده ایم و این پست ها به برکت خون شهدا است.

وی با اشاره به دفن شدن شهیدی از شهر مشهد در شهرستان سلسله افزود: این امر نشان از وحدت، همبستگی و یکی بودن ملت ایران دارد و ما نیز باید  در ترویج راه شهدا و فرهنگ ایثار و شهادت بکوشیم.

وی عنوان کرد: شهید “نعمت‌الله شکیبایی صنوبری” متولد چهارم اسفندماه سال ۱۳۳۵ دهم اسفندماه سال ۱۳۶۱ در جاده خرمشهر به اهواز طی عملیات بیت‌المقدس با درجه ستوان دومی به مقام رفیع شهادت نائل شده است.

سرهنگ شهبازی ادامه داد: این شهید سال ۹۰ به عنوان شهید گمنام در الشتر دفن می‌شود که با توجه به آزمایش‌های ژنتیک از خانواده شهید، در نهایت شناسایی شده است.

وی با اشاره به اینکه مراسم استقبال از خانواده شهید شنبه هفته آینده ( ۱۱دی) ساعت ۱۰در شهرستان برگزار می شود خاطرنشان کرد: باید تبلیغات رسانه ای لازم از طریق صدا و سیمای استان و پوشش خبری این مراسم به نحو شایسته صورت گیرد./ایرنا

رئیس مجلس:

حل مشکلات تنها با الگوی دفاع مقدس ممکن است

 رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تأکید بر اینکه صدا و سیما اگر فرزند زمانه خویش باشد می تواند در مهار نظام بروکراسی سرکش و حل مشکلات کشور نقش موثری ایفا کند، گفت: در اداره کشور و حل مشکلات مردم هر راه دیگری جز الگوی دفاع مقدس برویم، بی راهه رفتن است.

 

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم تودیع و معارفه رئیس جدید سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ضمن تقدیر و تشکر از علی عسگری رئیس سابق این سازمان گفت: از دوست صمیمی و عزیز خودم علی عسگری که بیش از سه دهه سابقه رفاقت داریم، به جهت خدمت در این سازمان تشکر می‌کنم و امیدوارم این موضوع باعث عزت دنیوی و اجر اخروی برای وی باشد.

 

وی همچنین ضمن آرزوی موفقیت و خیر مقدم برای جبلی رئیس جدید سازمان صدا و سیما اظهار کرد: برای برادر عزیز، رزمنده، همسنگر و همرزم خودم در دوران دفاع مقدس که توانسته از دبیری و سردبیری و سطوح مختلف در این سازمان خدمت کند و امروز توفیق خدمت در راس سازمان صداوسیما را پیدا کرده و رهبر معظم انقلاب اسلامی هم به ایشان اعتماد کرده‌اند و در شرایطی حساس، این مسئولیت خطیر را بر عهده این برادر متدین و کارشناس قرار داده‌اند، آرزوی موفقیت دارم.

 

رئیس قوه مقننه با بیان این که در زمانی که دین در حاشیه و در غربت بود و مسلمانان در دنیا عزت نداشتند، امام خمینی (ره) با انقلاب اسلامی، اسلام را از کنج حجره‌ها به میدان آورد، تصریح کرد: شهدا و فرهنگ خداباوری، مردم باوری و خودباوری عامل پیروزی انقلاب اسلامی شد و آن قاب فاخر را از دوران دفاع مقدس نمایانگر کرد.

 

قالیباف با تأکید بر اینکه تنها الگوی موفقیت ما همان موفقیت پیروزی انقلاب و دوران دهه اول دفاع مقدس بوده است، گفت: در اداره کشور و حل مشکلات مردم هر راه دیگری جز الگوی دفاع مقدس برویم، بی راهه رفتن است.

 

وی تصریح کرد: همه ما سال ۶۳ را به یاد داریم، زمانی که طی دو روز حتی خمپاره‌ای نداشتیم و این موضوع را بچه‌های بخش ادوات به یاد دارند اما با کمک‌های شهید حسن طهرانی مقدم از هیچ به دنبال موشک حرکت کردیم و اولین تست موشکی ما خنده‌دارترین تجربه ما در منطقه بود، اما امروز در جایی ایستاده‌ایم که آسمان ایران زمین و جبهه مقاومت در تحت امنیتی قرار دارد که از دوران دفاع مقدس الگو گرفته است.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: امروز بقای جمهوری اسلامی ایران و عزت آن به گونه‌ای است که تمام قدرت و هژمونی آمریکا در منطقه را به زمین زده و به شکست کشانده است و آنها امروز به دنبال بازتعریف خود و خروجشان از خاورمیانه هستند.

 

قالیباف تأکید کرد: باید بپذیریم آنچنان که در بقای جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده‌ایم در اداره آن تلاش نکرده‌ایم، به تلاش خود در بقای جمهوری اسلامی از نمره ۱۰۰، ۱۰۰ می‌دهیم زیرا در این بخش رابطه بین امام و امت برقرار بود و سنت‌های الهی، خداباوری و ایمان به اینکه ما می‌توانیم، وجود داشت و لذا مردم ما آن عرصه‌های مهم را برای انقلاب و کشور رقم زدند.

 

وی اظهار کرد: امروز بپذیریم که ما در اداره کشور برای حل مشکلات مسیر دفاع مقدس را تغییر داده و مسیر دیگری را در پیش گرفتیم بنابراین با چالش‌های متعددی در اداره کشور روبرو شده‌ایم.

 

رئیس قوه مقننه با اشاره به فرموده امام راحل مبنی بر اینکه دو دانشگاه در کشور وجود دارد، گفت: امام خمینی (ره) دفاع مقدس و جنگ را دانشگاه اول و صدا و سیما را دانشگاه دیگر و ملی ما برشمردند و امروز دانشگاه صدا و سیما باید پا جای پای دانشگاه دفاع مقدس بگذارد تا ما در جنگ تحریف‌ها و از همه مهمتر جنگ اقتصادی پیروز شویم.

 

قالیباف تأکید کرد: به عنوان کسی که بعد از دوران دفاع مقدس تحت فشارهای سخت و سنگین عرصه‌های مختلف در کارهای اجرایی بوده‌ام، نقش صدا و سیما را در موفقیت و خوب اداره کردن کشور درک کرده ام و معتقدم این سازمان، صدای بلند مردم مستضعف است که به فرموده امام راحل کسانی هستند که تا ته خط با انقلاب اسلامی می مانند.

 

وی با بیان این که امروز مردم ما مظلوم‌ترین هستند و هر کجا که می‌رویم آنها ایستاده‌اند، افزود: نقش صدا و سیما در اداره کشور، مقابله با جنگ اقتصادی و مهار بروکراسی سرکشی که تحت کنترل کسانی است که دل در گرو انقلاب، اهل بیت، فرهنگ جهاد، شهادت و قرآنی ندارند، نقشی بی‌بدیل است.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: امیدواریم صدا و سیما در این جنگ نابرابر با همان فرهنگ دفاع مقدس و ریاست شخصی که از پایین‌ترین سطح به بالاترین سطح آن رسیده با اخلاص، مجاهدت، تلاش و همکاری نشان دهد که فرهنگ دفاع مقدس تنها فرهنگ رهایی‌بخش برای عزت، استقلال و دنیا و آخرت ماست؛ صدا و سیمای جمهوری اسلامی می تواند این نقش را به درستی ایفا کند اما با این نگاه که فرزند زمانه خویش باشد.

 

قالیباف با بیان که باید کنار هم و دست در دست یکدیگر بتوانیم دین خود را به امام و شهدا ادا کرده تا در فردای قیامت شرمنده آنها نشویم، تصریح کرد: ما محکوم به موفقیت هستیم و مردم از ما عدم موفقیت و اداره غلط کشور را نمی‌پذیرند و ضرورت دارد با همدلی و هماهنگی و ایجاد هم‌افزایی در اداره کشور موفق شویم و مردم نیز ثمره این هم‌افزایی را ببینند.

وزیر امور خارجه:

هیچ‌گاه در روزهای سخت متحدان خود را تنها نمی‌گذاریم

 وزیر امور خارجه کشورمان از سفر فیصل المقداد، وزیر امور خارجه سوریه به تهران طی روزهای آینده خبر داد.

 

حسین امیرعبداللهیان عصر روز شنبه بعد از دیدار با فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه گفت: روابط دو کشور ایران و سوریه استراتژیک است و سوریه متحد استراتژیک ایران است و ما در این سال‌ها نشان دادیم که هیچ‌گاه در روزهای سخت متحدان خود را تنها نمی‌گذاریم.

 

امیرعبداللهیان با بیان اینکه همانطور که در زمان مبارزه با تروریسم در کنار سوریه بودیم در کنار سوریه هستیم و فعالانه دو کشور با یکدیگر همکاری و تعامل دارند، گفت: هر دو کشور به دنبال این هستند که توافقات اخیر بین دو کشور را هرچه زودتر اجرایی و عملیاتی کنند.

 

وی با بیان این که آمادگی داریم در مرحله جدید حیات سیاسی سوریه ، روابط دو کشور را در زمینه‌های مختلف گسترش دهیم ، گفت: دو کشور دارای منابع و ظرفیت های زیادی هستند و انشاءالله مردم دو کشور از اجرایی شدن این توافقات بهره ببرند .

 

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به دیدار امروز خود با رئیس جمهور سوریه گفت : در این دیدار درباره مسائل مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی گفتگو کردیم ،اقای بشار اسد دیدگاه های بلندی دارند.

وی همچنین با اشاره به رایزنی های صورت گرفته بین دو کشور در مورد موضوعات مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی اظهار کرد : نگرانی‌هایی در مورد قفقاز جنوبی وجود دارد از جمله حضور تروریست‌ها و صهیونیست‌ها در این منطقه . از دیگر سو هنوز دولت فراگیر در افغانستان شکل نگرفته است .
وزیر امور خارجه کشورمان افزود: مسائل منطقه به هم پیوسته است.

 

امیرعبداللهیان با اشاره به دیدار و رایزنی‌های امروزش با فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه نیز گفت : رایزنی های خوبی با آقای فیصل المقداد داشتیم و امیدواریم دیدار بین مقامات دو کشور در سطح بالاتر در زمان خودش شکل بگیرد .

ظرف ۱۵ روز گذشته؛

قیمت برنج ایرانی منطقی تر شد

 عضو هیئت‌مدیره انجمن برنج ایران با اعتقاد بر اینکه افزایش قیمت بر اثر هجمه رسانه‌ای بوده است، تاکید کرد که بازار در ۱۵ روز گذشته خوابیده و هم اینک رو به کاهش است.

 

علی اکبریان در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو با بیان اینکه وارات برنج باید در زمان برداشت، ممنوع شود، گفت: مقدار مصرف برنج ۸۰ میلیون ایرانی مشخص است و تولیدات نیز معلوم است و واردات، جزئی اجتناب ناپذیر در بازار است.

 

وی با بیان اینکه امسال از خرداد ماه بر طبل افزایش واردات و فزونی گرفتن قیمت ها کوبیدند، گفت: خشکسالی را نیز بهانه کردند ولی جهاد کشاورزی اعلام کرد ۱۰ تا ۱۵ درصد خشکسالی در مزارع برنج داشتیم که در قیمت برنج تاثیر گذار نیست.

 

اکبریان سال های طلایی برنج را در سال های پر باران ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ عنوان و در عین حال اظهار کرد: با وجود کرونا و بسته شدن رستوران و تالار، اگر ۱۵ درصد کاهش تولید داشتیم بالغ بر ۲۵ درصد هم مصرف برنج در ۱۴۰۰ کاهش یافت.

 

وی تصریح کرد: جوی را ایجاد کردند که برنج در حالت عادی افزایش قیمت پیدا کرد و عده ای از این مسئله سود بردند.

 

اکبریان گفت: ما دو نوع برنج ایرانی داریم یکی کیفی و دیگری پر محصول است که اولی در خرداد ماه تا قیمت ۴۳ هزار تومان در فروشگاه ها به فروش می رسید و برنج پر محصول ۲۵ هزار تومان فروخته می شد که افزایش بسیار بالا پیدا کرد.

 

وی ادامه داد: در ۱۵ روز قبل بازار به طور کلی خوابیده است و برنج در مازندران و گیلان ۱۰ تا ۱۵ درصد افت قیمت داشته و عنبر بوی خوزستان نیز هنوز در نیامده است.

 

اکبریان با اشاره به افت قیمت ها در بازار اظهار کرد: برنج هاشمی تا ۲۰ روز قبل، ۴۲ هزار تومان به فروش می رسید؛ البته این قیمت در مرکز گیلان است ولی همان برنج امروز در بازار با افت قیمت رو به رو شده است.

 

عضو هیئت مدیره انجمن برنج ایران با اعتقاد بر اینکه افزایش قیمت ها بر اثر هجمه رسانه ای بوده است، گفت: تمام مشکلات توسط سازمان برنج کشور حل می شود؛ البته اگر چنین سازمانی تشکیل شود!

 

همچنین مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه درباره قیمت هر روز در رسانه ها به مسئله برنج پرداخته است، اظهار کرد: بنده به بخشی از سخنان مهمان دیگر برنامه انتقاد دارم چون برخی از توزیع کنندگان یا وارد کنندگان، خود تولید کننده برنج هستند.

 

وی با بیان اینکه برنج یا توسط کشاورز گران اعلام می شود که ناشی از قیمت تمام شده‌ی صعودی است و یا اینکه برنج با گران فروشی در بازار رو به رو است، گفت: گران فروشی توسط واسطه های برنج ایرانی و خارجی اتفاق می افتد.

 

کشاورز در خصوص لزوم نظارت بر بازار و گران فروشی‌ها اظهار کرد: بارها خدمت وزیر اعلام کرده ایم که به طور متوسط ماهی ۱۰۰ تن برنج با ارز نیمایی وارد کردیم و تاکید داشتیم که از ناحیه افزایش بی رویه واردات برنج هیچ تهدیدی وجود ندارد.

 

وی خاطرنشان کرد: از طرفی با این قیمت‌ها، باید توجه می داشتیم که هیچ ذخیره ای نخواهیم داشت تا برنج برای دوره مصرف دپو شود.

 

کشاورز افزود: قیمت برنج خارجی بسیار به برنج پر محصول ایرانی نزدیک بوده و فاصله‌ای اندک هم با برنج های برداشت آخرِ دوره دارد که خود به عنوان یک فرصت تلقی می شود و موجب رقابت می‌شود.