رفتن به بالا
  • جمعه - 1 اکتبر 2021 - 17:28
  • کد خبر : ۱۴۱۰
  • چاپ خبر : آمارها کرمانشاه را در جایگاه هشتم تورمی کشور نشاند

آمارها کرمانشاه را در جایگاه هشتم تورمی کشور نشاند

بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار کرمانشاه رتبه هشتم تورم را بین استان‌های کشور داشته است .

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه گفت : بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار کرمانشاه رتبه هشتم تورم را بین استان‌های کشور داشته است .

 

بهزاد باباخانی سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار کرمانشاه رتبه هشتم تورم را بین استان‌های کشور داشته، گفت : تلاش می‌کنیم تا پایان سال از نظر نرخ تورم به میانگین کشور برسیم.

 

او با بیان اینکه زمانی کرمانشاه از نظر نرخ تورم بدترین وضعیت را در کشور داشت، گفت : اسفند پارسال و فروردین امسال رتبه اول تورم کشور را هم در تورم نقطه به نقطه و هم تورم یکساله داشتیم.

 

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه با تاکید استاندار اقدامات و برنامه‌ریزی‌های متعددی برای بهبود وضعیت نرخ تورم استان صورت گرفت، افزود: نتیجه این اقدامات باعث شد بر اساس آخرین وضعیت شاخص قیمت کالا و خدمات مصرفی کشور که از سوی مرکز آمار ایران تهیه و منتشر شده، استان کرمانشاه در شهریور ماه امسال از نظر تورم نقطه به نقطه (یعنی نسبت به ماه مشابه پارسال) استان ۲۵ کشور باشد.

 

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه افزود: بر اساس همین آمار کرمانشاه در شهریور ماه امسال بر اساس تورم ۱۲ ماه گذشته استان هشتم کشور است.

 

باباخانی با اشاره به بهبود تورم یکساله و نقطه به نقطه در کرمانشاه، ادامه داد: از نظر تورم نقطه به نقطه که زمانی استان اول کشور بودیم ۲۴ پله بهبود وضعیت داشته‌ایم و در تورم دوازده ماهه که شاخص اصلی‌تری محسوب می‌شود جایگاه استان هفت پله بهتر شده است.

 

او با بیان اینکه نرخ تورم تابعی از اقتصاد کلان کشور است و نمی‌توان استان‌ها را به صورت جزیره‌ای در نظر گرفت، گفت: برنامه ما این بود که در فضای اقتصادی متورمی که کشور با آن مواجه بوده، استان کرمانشاه رتبه اول را نداشته باشد.

 

باباخانی افزود: در همین راستا و با تاکید استاندار جلسات تنظیم بازار به صورت مکرر در استان برگزار شد و کمیته‌ای برای کنترل نرخ تورم تشکیل دادیم.

 

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با اشاره به تحلیلی که بر وضعیت نرخ تورم استان صورت گرفت، ادامه داد: در این تحلیل مشخص شد تعدادی از رسته‌های صنفی و خدماتی شامل ۱۰ اتحادیه صنفی نرخ قیمت نامناسبی داشتند که بر وضعیت تورم استان بسیار تاثیر گذارد.

 

باباخانی با بیان اینکه در جلسات تنظیم بازار از تک تک این اتحادیه‌های صنفی دعوت شد، افزود: این اتحادیه‌ها همکاری خوبی داشتند و منجر به آن شد که در برخی موارد اصلاح رویه‌ها، اصلاح قیمت‌گذاری و یا افزایش نظارت و بازرسی‌ها را داشته باشیم.

 

او گفت: از سوی دیگر در برخی از این اتحادیه‌ها طی دو، سه سال اخیر افزایش قیمت اعمال نشده بود و این باعث می‌شد تغییر قیمت خودسرانه در برخی کالا‌ها و خدمات داشته باشیم که ساماندهی این موضوع باعث کنترل قیمت‌ها کنترل شد.

 

سرپست معاونت امور اقتصادی استانداری کرمانشاه تشدید نظارت‌ها و برخورد با متخلفین در بازار را از دیگر عوامل تاثیرگذار بر بهبود نرخ تورم استان دانست.

 

او با بیان اینکه مجموعه اقدامات باشد اتفاقات خوبی در جایگاه تورم استان رخ دهد، گفت: همانطور که قول داده بودیم تلاش می‌کنیم تا آخر سال نرخ تورم استان کرمانشاه به میانگین کشور نزدیک و حتی از آن بهتر شود. همان طور که تلاش‌ها نتیجه داده و طی پنج ماه از رتبه یک کشور به رتبه هشتم رسیده‌ایم .

اخبار مرتبط