رفتن به بالا
  • جمعه - 1 اکتبر 2021 - 17:30
  • کد خبر : ۱۴۱۳
  • چاپ خبر : نیم قرن آینده جمعیت سالمندان ۳ برابر می شود
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سلامت سالمندان؛

نیم قرن آینده جمعیت سالمندان ۳ برابر می شود

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سلامت سالمندان گفت: طی حدود ۵ دهه اخیر نرخ سالمندان کشور از حدود ۵ به ۱۰ درصد رسیده است و پیش بینی می‌شود که این نرخ در طی ۵۰ سال آینده ۳ برابر شود.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سلامت سالمندان گفت: طی حدود ۵ دهه اخیر نرخ سالمندان کشور از حدود ۵ به ۱۰ درصد رسیده است.

 

فرشاد شریفی، در آستانه ۹ مهر روز جهانی سالمندان، آموزش و مهیا سازی سالمندان برای تطابق با زندگی دیجیتال را یک ضرورت مهم در سیاستگذاری‌های سلامت خواند و با بیان اینکه ایران از جمله جوامعی است که سرعت بیشتری در سالمند شدن جامعه را تجربه می‌کند، افزود: طی حدود ۵ دهه اخیر نرخ سالمندان کشور از حدود ۵ به ۱۰ درصد رسیده است و پیش بینی می‌شود که این نرخ در طی ۵۰ سال آینده ۳ برابر شود و در سال ۱۴۵۰ به حدود ۳۰ درصد برسد.

 

وی تصریح کرد: این تغییرات سریع دموگرافیک موجب تغییرات جدی در نیازها از جمله نیاز به خدمت سلامت می‌شود و تمام ارکان جامعه از جمله چرخه تولید را در کشور می‌تواند متأثر کند.

 

شریفی با اشاره به اینکه یادگیری فناوری‌های دیجیتال نقش مؤثری در رفع نیازهای روزانه سالمندان دارد، تصریح کرد: آموزش تکنولوژی به سالمندان خصوصاً در شرایط همه‌گیری بیماری کرونا می‌تواند شرایطی را فراهم سازد که سالمند خود را فرد مفیدی احساس کند؛ ضمن اینکه امکان دسترسی به دریافت خدمات سلامت، آموزش و مشاوره آنلاین در بستر تکنولوژی دیجیتال فراهم شده است.

 

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم اضافه کرد: آسیب پذیری بیشتر سالمندان نسبت به این بیماری و مشکلات متعددی که بیماری کووید ۱۹ برای سالمندان ایجاد کرده، بسیاری از جنبه‌های مختلف زندگی این افراد را مانند ارتباطات اجتماعی، مراقبت‌های مورد نیاز، آسیب‌های روحی شدید ناشی از جداسازی اجتماعی و بیماری‌های مزمن شایع در سالمندی را در بر می‌گیرد، دست اندرکاران سلامت سالمندان را بر این داشته است که در نگاه خود به حیطه‌های مختلف سلامت سالمندان تجدید نظر کنند.

 

وی افزود: به عبارت دیگر علیرغم آنکه فقط ده درصد جامعه را سالمندان تشکیل می‌دهند عدم توجه به سلامت و مشکلات این گروه می‌تواند به شدت حتی تمام جامعه را متأثر سازد. به نظر می‌رسد که در بسیاری از حیطه‌ها نیازمند نگاه مبتنی بر شواهد جدیدی هستیم.

 

شریفی در ادامه حیطه‌های مهم در مدیریت مسائل سالمندان را برشمرد و افزود: معیشت و مراقبت سالمندان نیازمند طراحی و اجرای یک نظام منسجم است که طیف وسیعی از خدمات به سالمندان از سالمند سالم ساکن جامعه تا مراقبت‌های پایان عمر را در بر گیرد.

 

وی در ادامه توجه به بیمه خدمات سالمندی و تحت پوشش قرار گرفتن تمام زنجیره خدمات سالمندی را از موضوعات اولویت مند در حوزه سلامت سالمندان نام برد.

 

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سلامت سالمندان بازبینی سن بازنشستگی را با توجه به افزایش امید به زندگی در کشور در جهت رسیدن به سالمندی فعال در جامعه در خور توجه خواند.

 

وی توجه ویژه به افزایش نقش سالمندان در جامعه و استفاده از توان آنها با مد نظر قرار دادن محدودیت‌های سالمندی و همچنین توجه به خدمات پیشگیری بخصوص پیشگیری از بیماری‌های واگیر در سالمندان کشور را حائز اهمیت تلقی کرد.

اخبار مرتبط