رفتن به بالا
  • یکشنبه - 3 اکتبر 2021 - 19:35
  • کد خبر : ۱۴۴۸
  • چاپ خبر : مبارزه با قاچاق دارو در کرمانشاه باید تشدید شود

مبارزه با قاچاق دارو در کرمانشاه باید تشدید شود

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه بر لزوم برخورد جدی‌تر با قاچاق دارو در استان تاکید کرد.

 دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه بر لزوم برخورد جدی‌تر با قاچاق دارو در استان تاکید کرد.

 

شهرام کرمی در نشست ستاد مقابله با قاچاق دارو که با حضور دستگاه های ذیربط در دادسرای استان برگزار شد، بااشاره به ابلاغیه جدید دادستان کل کشور مبنی بر برخورد جدی تر با قاچاق دارو، اظهار کرد: در این راستا پلیس امنیت اقتصادی انتظامی استان و مأمورین گمرک باید در قالب کمیته مشترک در مبادی رسمی ضمن رصد دقیق واردات و صادرات با قاچاق دارو مقابله داشته باشند.

 

وی افزود: این کمیته در صورت کشف داروی قاچاق ضمن تشکیل پرونده قضایی نسبت به معرفی عامل یا عاملین قاچاق به مرجع ذیصلاح اقدام قانونی کند.

 

دادستان کرمانشاه با تاکید بر لزوم بازرسی دقیق تر معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان از تمام داروخانه های سطح شهر، گفت: درصورت کشف داروی تقلبی، تاریخ مصرف گذشته و یا عرضه و توزیع دارو خارج از شبکه رسمی توزیع ضمن ضبط اقلام مکشوفه و تشکیل پرونده قضائی، عاملین هم به مراجع ذیصلاح قانونی معرفی شوند.

 

وی با ارائه طرح تشکیل کمیته ای مشترک با حضور بازرسان معاونت غذا و دارو و مأمورین پلیس امنیت اقتصادی انتظامی استان عنوان کرد: مواجهه شدن با موارد خارج از ضوابط قانونی از جمله عرضه و توزیع دارو خارج از شبکه رسمی توزیع، داروی فاسد و تاریخ مصرف گذشته و سوء استفاده از ارز دولتی دارو باید توسط این کمیته گزارش شود تا نسبت به تشکیل پرونده قضائی و معرفی عاملین اقدام شود.

 

کرمی با تاکید بر لزوم پررنگ تر شدن نقش اداره نظارت بر اماکن عمومی انتظامی، بازرسان اتاق اصناف و کلانتری های مربوطه و ورزش و جوانان در بحث مقابله با قاچاق دارو، اعلام کرد: این نهادها باید از طریق ایجاد گشت مشترک ضمن بازدید از واحدهای صنفی عطاری، فروش لوازم آرایشی و بهداشتی و باشگاه های پرورش اندام، در صورت مواجه شدن با عرضه، توزیع و نگهداری و فروش دارو خارج از شبکه توزیع داروی تقلبی و تاریخ مصرف گذشته و پودرهای نیروزای غیرمجاز ضمن توقیف و ضبط داروها با تشکیل پرونده قضائی عامل یا عاملین را به مرجع صلاحیت دار قانونی معرفی کنند.

 

وی ادامه داد: از طرفی محل فعالیت متصدیان عطاری های فاقد مجوز یا متصدیان عطاری های متخلف با رعایت مقررات قانونی پلمب شود.

 

دادستان کرمانشاه بااشاره به فعالیت فروشنده های سیار داروهای غیرمجاز، عنوان کرد: دستگاه های ذیربط باید ضمن تشکیل کمیته ای نسبت به شناسایی افراد سیار فروشنده دارو غیرمجاز خصوصاً در اطراف میدان آزادی کرمانشاه اقدام و ضمن ضبط و توقیف داروهای غیرمجاز، عامل یا عاملین فروش دارو را به مرجع صلاحیت دار قضایی معرفی کنند.

 

وی به تبلیغ، عرضه و فروش دارو به صورت غیرمجاز از طریق فضای مجازی هم اشاره کرد و افزود: پلیس فتا باید ضمن رصد لازم، نسبت به شناسایی عاملین اقدام و جهت اقدام عملیاتی به پلیس امنیت اقتصادی انتظامی استان کرمانشاه معرفی کند.

 

کرمی با تاکید براینکه هر دستگاه و کمیته ای باید ماهانه نتیجه اقدامات خود را به دادسرا گزارش کند، گفت: سازمان های کاشف باید آسیب های موجود در راستای مقابله و مبارزه با قاچاق دارو را احصاء و جهت اتخاذ تدابیر لازم به منظور عملکرد مطلوب اعلام کنند.

اخبار مرتبط