رفتن به بالا
  • یکشنبه - 15 می 2022 - 19:01
  • کد خبر : ۱۶۷۹
  • چاپ خبر : 🔹 اگر من فرهاد زیویار بودم…   ✍ یزدان صفری

🔹 اگر من فرهاد زیویار بودم… ✍ یزدان صفری

🔹 اگر من «فرهاد زیویارر بودم… ✍ یزدان صفری 🔻 سرمقاله : پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ، استان لرستان ۱۴ استاندار را از سرگذرانده و برای نخستین بار پانزدهمین قرعه بنام یک بومیِ تمام عیار درآمد ، اگر بگوئیم از حسین عالی تا سید موسی خادمی آب از آب تکان نخورده شاید بی […]

🔹 اگر من «فرهاد زیویارر بودم…

✍ یزدان صفری

🔻 سرمقاله : پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ، استان لرستان ۱۴ استاندار را از سرگذرانده و برای نخستین بار پانزدهمین قرعه بنام یک بومیِ تمام عیار درآمد ، اگر بگوئیم از حسین عالی تا سید موسی خادمی آب از آب تکان نخورده شاید بی انصافی باشد اما آن نبود انتظار مردم و آن نشد که گمان ها برده شد ، استانداران اسبق و سابق تن آسانی می‌کردند و آمار کذایی و گزاف!
نه برنامه ای برای توسعه ، نه چشم اندازی برای آینده و نه نقطه ی هدفی که در معیشت مردم و اشتغالِ جوان موثر باشد، البته معمول است مهمان می‌خورد و می ریزد و می پاشد و میرود ولی صاحبخانه پاک می‌کند و می‌ماند به امان خدا…

بنظر میرسد فرهاد زیویار از همان ابتدا دو هدف خوب و سازگار با منطق را در پیش گرفته تا چه اندازه موفق شوند الله و اعلم ، مهمترین مطالبه وی حق آبه و اجرایی کردن سدهای نیمه کاره و تعطیل شده و دیگری راه آهن لرستان بوده است، اما چه اتفاقی افتاده که تا این لحظه در مباحث سدها و حق آبه توفیقی حاصل نشده است؟!

رئیس جمهور ایران ۱۹ آذر ۱۴۰۰ که یازدهمین سفر استانی اش را در لرستان مهمان بود در جمع نخبگان و خبرنگاران و با حضور زیویار با ابراز این نکته که ” امروز هرجا رفتم مردم سد معشوره را از من مطالبه کردند” به استاندار دستور داد : عملیات اجرایی سد معشوره را آغاز کنید.

راستش را بخواهید با اینکه صداقت در گفتار رئیسی مشهود بود اما این سومین رئیس جمهوری بود که این دستور را صادر می‌کرد و از این بابت مردم می ترسیدند که مبادا به سرنوشت وعده ی دولت های قبلی دچار شود ، ولی این مرتبه گویا قضیه فرق دارد و زیویارِ لرستان جسورانه این موضوع را پیگیری کرده و دائماً در رفت و آمد به پایتخت است تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

حالا که استاندار بومیِ لرستان عزم خود را جزم کرده و آستینِ همت بالا زده توجه به نکاتی که در ذیل مطلب آمده ضروری است:
حق آبه معشوره در دولت پیشین به مقدار مشخصی تثبیت شد و رئیس دولت فعلی نیز مساعدت نمود و دستور آنرا صادر کرد علهذا اضطرار دارد.

۱- داریوش حسن نژاد مدیرعامل آب منطقه ای لرستان احضار شود که پس از دستور ویژه رئیس جمهور آیا این اداره کل تابحال نامه نگاری در این خصوص با وزارت نیرو انجام داده است؟ همواره این وزارتخانه بر اساس فراخوان صوری سعی نموده کسی را به عنوان مدیر عامل آب منطقه ای استان به کار گمارد که موی دماغشان نشود و به نوعی گوشش به فرمان مدیر منابع آب ایران باشد نه مدیریت ارشد لرستان!

هیچ می دانید در همین مدت دو ساله مدیریت جدیدِ آب منطقه ای لرستان نه تنها تخصیص های لرستان که آبان ۱۳۹۸ اخذ شده بود افزایش نیافته بلکه به میزان قابل توجهی کسر گردیده ؟!

برای مثال حذف تخصیص آب ایستگاه پمپاژ رومشکان، سدهای داربلوط و میانکوه و سراب تلخ خرم آباد و کاهش تخصیص سدهای چولهول، بن لار و زال پلدختر، سد ده پهلوان نور آباد و مشروط نمودن تخصیص سایر سدهای مطالعاتی استان به آمار برداری و مطالعات فاز دوم و همپوشانی بدون اعتبار در وقت معین و مقرر نموده که با ادامه این روند ، احتمال بازنگری مجدد و حذف آنها در آینده ای نه چندان دور نیز وجود دارد!

۲- می طلبد پیگیر تجدید نظر ظرفیت و افزایش حجم مخزن سد معشوره شود که پس از سیل فروردین ۹۸ اردکانیان وزیر وقتِ نیرو در برنامه تخصصی شبکه اول سیما حاضر شد و اذعان داشتند وقتی رودخانه ای وحشی چون کشکان طغیان می‌کند باید یک جایی آرام بگیرد و باید روی این موضوع کار شود ، وزیر وقت نیرو قول داد هم حجم مخرن و هم تخصیص معشوره افزایش یابد که نامه نگاری های مربوطه قطعاً در آب منطقه ای لرستان موجود است.

سد معشوره پتانسیل بالقوه ای برای افزایش حق آبه لرستان در آینده دارد و می تواند علاوه بر مباحث توریستی ، گردشگری و تأمین آب شرب شهرستان های سلسله و دلفان ، مشروب نمودن دشت های کشاورزی کوهدشت و رومشکان، چگنی ، پلدختر و همچنین تامین آب مورد نیاز در صنعت خرم آباد بخش اعظمی از مشکلات آبی لرستان را مرتفع سازد.

۳- شاید با توجه به درآمد و وضعیت اقتصادی دولت ، اخذ ردیف قابل توجهی در بودجه ملی سالانه برای این مگا پروژه سخت باشد اما استاندار می تواند برای تسریع در روند کار طبق ماده ۵۶ (سرمایه گذاری بخش خصوصی بجز دولت ) که پیشتر بانک پاسارگاد اعلام آمادگی کرده و جلسات زیادی نیز در این رابطه برگزار شده را با جدیت بیشتری پیگیری نماید که این شانس از مردم روی گردانده نشود.

۴- صرف اینکه معشوره مهمترین پروژه ی آبی استان می باشد نباید از حق آبه دیگر مناطق نیز غافل ماند و بایستی تلاش ویژه ای نیز در حوزه دز و کارون بزرگ صورت پذیرد و تخصیص و برداشت از سد بزرگ بختیاری برای الیگودرز ، ازنا و دورود مدِنظر وزارت نیرو باشد.

۵ – از آنجائیکه سرچشمه‌ی طرح قمرود تولید آبِ داخل استان لرستان است و حجم زیادی از آب این استانِ محروم از ثروت و صنعت روانه استان قم می‌شود استاندار لرستان تلاش کند تا پولِ حق آبه طرح مزبور را از استان غنی و ثروتمند قم اخذ کند که در آنصورت هم تعادل و توازنی بین استان‌ها برقرار می‌شود و هم برای لرستان تولید ثروت می‌کند ، شاید بگویند ” آب و رودخانه ” سرمایه ملی است اما دلیلی بر نفی موضوع نیست.

ضمن اینکه انفعال و سکوت برخی نمایندگان استان لرستان در مجلس شورای اسلامی بیش از این جایز نیست و نباید استاندار لرستان را دست تنها بگذارند.

نوشته ام را چنین به آخر می رسانم چنانچه وزارت نیرو بر سنگ اندازی های خود ادامه دهد و اگر من فرهاد زیویار بودم: با هماهنگی سایر دستگاه‌های غیر دولتی و تأمین کننده امنیت در استان اجازه فعالیت اداری را از شرکت آب منطقه ای لرستان سلب می نمودم تا بدانند بدون استقرار دفترِ وزارت نیرو در این استان نیز ، آب از آب تکان نخواهد خورد!

هفته نامه هرو

٢۵ اردیبهشت ١۴٠١

اخبار مرتبط