رفتن به بالا
  • یکشنبه - 17 جولای 2022 - 00:20
  • کد خبر : ۲۱۱۷
  • چاپ خبر : خرید تضمینی ۱۳۷ هزار تن گندم در همدان تا کنون
رئیس جهاد کشاورزی استان همدان:

خرید تضمینی ۱۳۷ هزار تن گندم در همدان تا کنون

رئیس جهاد کشاورزی استان همدان: خرید تضمینی ۱۳۷ هزار تن گندم رئیس جهاد کشاورزی استان همدان گفت: تاکنون ۱۳۷ هزار تن گندم به ارزش ۱۵ هزار میلیارد ریال خرید تضمینی شده است. به گزارش دلفون سلام گروه خبر و رسانه از همدان بهراملو ظهر امروز در نشستی با اصحاب رسانه استان همدان با بیان اینکه […]

رئیس جهاد کشاورزی استان همدان:

خرید تضمینی ۱۳۷ هزار تن گندم

رئیس جهاد کشاورزی استان همدان گفت: تاکنون ۱۳۷ هزار تن گندم به ارزش ۱۵ هزار میلیارد ریال خرید تضمینی شده است.

به گزارش دلفون سلام گروه خبر و رسانه از همدان بهراملو ظهر امروز در نشستی با اصحاب رسانه استان همدان با بیان اینکه کشاورزی با روش‌های سنتی پاسخگو نیست اظهار کرد: به دنبال امنیت غذایی پایدار هستیم به این معنا که ضمن افزایش تولید، آب و خاک حفظ شود.

وی با اینکه تولید طبیعت محور سرلوحه اقدامات قرار گرفته است افزود: تولید با شاخصه‌های جدید نیازمند تعامل و همکاری دستگاه‌های ذیربط و دور از اقدامات جزیره‌ای است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با تأکید بر اینکه فراخوانی در راستای ارائه طرح‌های دانش‌بنیان صادر شده به نحوی که تشکلات و بخش خصوصی ورود کنند یادآور شد: از صاحبان ایده و ابداعات جدید در راستای افزایش تولید همزمان با حفظ و حراست آب و خاک استقبال می‌شود.

وی در ادامه گریزی به چشم‌انداز تولیدات کشاورزی تا پایان سال ۱۴۰۴ زد و گفت: ۲۷ درصد افزایش تولیدات کشاورزی در کشور و بین ۱۰ تا ۱۵ درصد در استان هدفگذاری شده که با ورود دانش فنی با کمترین مصرف آب و خاک محقق خواهد شد.

بهراملو با بیان اینکه ۴/۸ میلیون تن میزان تولید محصولات کشاورزی استان است خاطرنشان کرد: هدفگذاری تولید استان تا پایان دولت سیزدهم ۵/۳ میلیون تن است و با در نظر گرفتن شرایط خشکسالی تنها به روش علمی می‌توان این میزان افزایش را ایجاد کرد.

وی اضافه کرد: آب و غذا وابسته به یکدیگر هستند بنابراین ارتباط تنگاتنگ برای رسیدن به امنیت غذایی الزامی است و می‌توان برنامه‌هایی اعم از مدیریت یکپارچه آب، تولید علمی به عنوان نقشه راه و افزایش تولیدات گلخانه‌ای و دام طیور را مد نظر داشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در بخش دیگری از سخنانش  ادامه داد: تاکنون ۱۳۷ هزار تن گندم به ارزش ۱۵ هزار میلیارد ریال خرید تضمینی شده و پیش‌بینی می‌شود بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تن گندم در استان خرید شود.

وی با بیان اینکه ۵۰ درصد از اراضی گندم دیم و ۳۰ درصد آبی است متذکر شد: ۶۹۰ تا ۷۰۰ هزار هکتار سطح زیر کشت سالانه استان است که ۲۵۰ هزار هکتار از این میزان اراضی آبی است.
بهراملو با اشاره به اینکه در محصولاتی چون سیر، سیب زمینی و گردو رتبه اول کشوری را کسب کردیم افزود: سیب زمینی با ۲۰ هزار هکتار سطح زیر کشت و متوسط عملکرد ۴۲ تن در هکتار در با آبیاری قطره‌ای و تیپ تولید می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: این محصول هفت کیلوگرم به ازای هر مترمکعب آب مصرفی بهره‌وری دارد و جزو محصولات استراتژیک به شمار می‌رود و ۵۰ نوع کاربرد دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان یادآور شد: طرح‌های گلخانه‌ای جزو اولویت هستند چراکه افزایش تولید و بهره‌وری ۵ تا ۶ برابری دارد بنابراین احداث گلخانه از سیاست‌های سازمان محسوب می‌شود به طوری که هدفگذاری ۳۰۰ هکتار گلخانه انجام شده است.

وی در ادامه به لزوم آموزش کشاورزان اشاره کرد و گفت: ۲۳ هزار بهره‌بردار در آموزش‌های مدون شرکت کردند چون آموزش کشاورزان تضمین کننده طرح‌های جدید جهاد کشاورزی است.
بهراملو با بیان اینکه کشاورزان باید در جریان امور قرار بگیرند اضافه کرد: ۲ هزار و ۹۷۶ روز آموزش به زنان روستایی در راستای اشتغال خانگی اعم از قالیبافی و.. انجام شده است.

وی در پایان سخنانش به اهمیت پردیس فناوری کشاورزی پرداخت و عنوان کرد: در این پردیس صاحبان ایده حضور دارند و سالانه بالغ بر ۱۵۰ طرح کاربردی ارائه می‌کنند،  ضمن اینکه پنج هکتار زمین برای عملیاتی شدن طرح‌های دانش بیان دیده شده تا ایده‌ها اجرایی  شوند و بررسی قرار گیرند.

اخبار مرتبط