رفتن به بالا
  • پنج‌شنبه - 28 جولای 2022 - 12:28
  • کد خبر : ۲۱۸۹
  • چاپ خبر : احداث ۱۸۶۰ کیلومتر راه روستایی در کشور
معاون راه های فرعی و روستایی کشور مطرح کرد:

احداث ۱۸۶۰ کیلومتر راه روستایی در کشور

معاون راه های فرعی و روستایی کشور مطرح کرد: احداث ۱۸۶۰ کیلومتر راه روستایی معاون راه های فرعی و روستایی کشور گفت: سال گذشته احداث  یک هزار و ۸۶۰ کیلومتر راه روستایی و دو هزار و ۱۸۲ کیلومتر روکش آسفالت راه های روستایی در کشور انجام شد. خداداد مقبلی معاون راه های فرعی و روستایی […]

معاون راه های فرعی و روستایی کشور مطرح کرد:

احداث ۱۸۶۰ کیلومتر راه روستایی

معاون راه های فرعی و روستایی کشور گفت: سال گذشته احداث  یک هزار و ۸۶۰ کیلومتر راه روستایی و دو هزار و ۱۸۲ کیلومتر روکش آسفالت راه های روستایی در کشور انجام شد.

خداداد مقبلی معاون راه های فرعی و روستایی کشور در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد:  در هر کشوری در هر حوزه و بخشی هر اتفاقی قرار است بیفتد لازمه این توسعه راه و حمل و نقل است.

وی با بیان اینکه زندگی ما امروز بدون حمل و نقل امکان پیشرفت را ندارد و  بشر برای پیشبرد اهداف خود به  حمل و نقل نیاز دارد، افزود: هر فعالیتی ابتدا باید زیرساختی به نام راه داشته باشد و استان همدان به عنوان حلقه واسطه و چهار راه ارتباط مرکز کشور به غرب و جنوب غربی است که اهمیت بسیار زیادی برای وزارت راه دارد.

مقبلی در خصوص اقدامات خوبی که در حوزه راهسازی و راهداری شده است، ادامه داد: آزادراه تهران- همدان یکی از این اقدامات در حوزه راهسازی است که با نگاه توسعه ای انجام شده است و ایمنی تردد را برای کاربران فراهم کرده است.

معاون راه های فرعی و روستایی کشور با بیان اینکه در بحث ایمن سازی و روکش آسفالت بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است گفت: با نگاه حفظ جان و مال انسان ها این اقدامات در حوزه راه صورت گرفته و این کارها با همت نیروهای راهداری تحقق یافته است.

وی با اشاره به اینکه اقدامات کافی نیست اما در حد وسع انجام شده است، خاطرنشان کرد: در سفر ریاست جمهوری به استان همدان قرار است اعتباراتی برای حفظ راه های استان در نظر گرفته شود.

مقبلی در حوزه راه های روستایی با بیان اینکه همدان از ضریب و نرم بالایی در کشور برخوردار است بیان کرد: استان همدان نسبت به میانگین کشور نرم ۹۹ درصد را دارد در حالی که این نرم در کشور ۸۹ درصد است.

معاون راه های فرعی و روستایی کشور با بیان اینکه

در استان همدان راه های  روستایی از زیرساخت راه برخوردار هستند یادآور شد: در حال حاضر نیاز استان روکش آسفالت و حفظ و ارتقای ضریب حفظ راه هاست که در حوزه ساخت راه ها استان همدان بالاتر از نرم کشوری است.

*نیاز سالانه ۵۵ هزار میلیارد تومان برای نگهداری شبکه راه های کشور

وی با اشاره به اینکه در حوزه راه‌های  روستایی ۱۵۰ هزار کیلومتر  و  در حوزه راه های فرعی ۳۷ هزار کیلومتر راه داریم تصریح کرد: برآورد ما برای نگهداری شبکه راه ها و ایمنی آنها سالانه ۵۵ هزار میلیارد تومان است و برای نگهداری کریدور های کشور نیز سالانه بین ۳۰ تا  ۴۰ هزار میلیارد تومان نیاز است.

مقبلی با بیان اینکه راه ها و شریان ها به عنوان موتور محرکه اقتصاد کشور هستند که هر چقدر بتوانیم از لحاظ ایمنی و تردد سرویس دهیم در توسعه اقتصادی کشور می تواند نقش داشته باشد، گفت: تا سال ۹۸ آمار دقیقی از حوزه راه های روستایی کشور نداشتیم و توزیع اعتبارات به خوبی نبود اما اکنون تمام اطلاعات راه های روستایی در قالب یک اطلس جمع آوری شده و حدود ۹۷ هزار روستای دارای سکنه در کشور داریم که از این ۹۷ هزار روستا ۴۰ هزار روستا بالای ۲۰ خانوار است.

وی اظهار کرد: حدود ۷ هزار و  ۲۲۲ روستا در کشور باقی مانده که هنوز راه آسفالته مناسب ندارند و ۳۲ هزار کیلومتر راه باید ساخته شود که در مجموع تاکنون ۵ هزار کیلومتر راه ساخته شده است.

این مقام مسئول در خصوص اقدامات سال گذشته افزود: برای ساماندهی راه های روستایی کشور ۵ هزار میلیارد تومان مصوب شد و از منابع محرومیت زدایی ریاست جمهوری نیز ۱۷۰۰ میلیارد تومان در قالب ۶۳۰ پروژه در کشور اجرایی شده است.

مقبلی ادامه داد: سال گذشته احداث ۱۸۶۰ کیلومتر در حوزه راه روستایی و ۲۱۸۲ کیلومتر روکش آسفالت راه های روستایی در کشور را داشته ایم. هر سال برای نقاط حادثه خیز راه های کشور نیز اعتبار ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیارد تومان نیاز است.

معاون راه های فرعی و روستایی کشور در پایان گفت:

برای ساخت راه های روستایی که ۲۷ هزار کیلومتر از آن باقی مانده سالانه ۱۵ هزار میلیارد تومان نیاز است.

اخبار مرتبط