رفتن به بالا
  • سه‌شنبه - 23 آگوست 2022 - 22:06
  • کد خبر : ۲۲۴۱
  • چاپ خبر : روز حکیم هزاره‌ها در همدان برگزار شد

روز حکیم هزاره‌ها در همدان برگزار شد

روز حکیم هزاره‌ها در همدان برگزار شد مراسم روز حکیم هزاره‌ها ابوعلی سینا در همدان برگزار شد. به گزارش دلفون سلام گروه خبر و رسانه، امروز یکم شهریور ماه روز بزرگداشت شیخ‌‌الرئیس حکیم ابوعلی‌سیناست، روزی که همدانی‌ها به پاسداشت حکیم هزاره‌ها بر گرد آرامگاهش جمع شده و به ساحت این پزشک حاذق قرن ادای احترام […]

روز حکیم هزاره‌ها در همدان برگزار شد

مراسم روز حکیم هزاره‌ها ابوعلی سینا در همدان برگزار شد.

به گزارش دلفون سلام گروه خبر و رسانه، امروز یکم شهریور ماه روز بزرگداشت شیخ‌‌الرئیس حکیم ابوعلی‌سیناست، روزی که همدانی‌ها به پاسداشت حکیم هزاره‌ها بر گرد آرامگاهش جمع شده و به ساحت این پزشک حاذق قرن ادای احترام می‌کنند.

امسال نیز طبق رسم هر ‌ساله مسئولان استان همدان اعم از امام جمعه، استاندار، فرماندار، رئیس بنیاد بوعلی سینا و دیگر مسئولان بر گرد مزار این فیلسوف بزرگ جمع شده و به این دانشمند ارزشمند ادای احترام کردند.
در ابتدای مراسم مارش نظامی ادای احترام اجرا شد و مراسم سوگند دانش‌آموختگی دانشجویان پزشکی از دیگر برنامه‌ها بود. گفتنی است در حاشیه مراسم فاز نخست کتابخانه الکترونیک با موضوع همدان شامل مقالات و کتاب‌هایی که با موضوع همدان تدوین شده و همچنین دسترسی به سامانه جستجوی کتاب نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و دسترسی به سامانه اسناد و کتابخانه ملی که امکان جستجو منابع در کتابخانه‌های عمومی و اسناد و کتابخانه‌های ملی را فراهم می‌کند تا افراد به کتاب‌ها و مقالات مد نظر دسترسی داشته باشند، رونمایی شد.

در تکمیل این مراسم که در تالار فجر همدان برگزار شد نیز رئیس بنیاد علمی و فرهنگی ابوعلی سینا و اساتید مختلفی از دانشگاه های مختلف کشور در مورد این حکیم و فیلسوف بزرگ سخنرانی کردند.

آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی؛ رئیس بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی در همایش “حکیم هزاره‌ها” که به بهانه بزرگداشت شیخ‌الرئیس بوعلی‌سینا در تالار فجر برگزار شد، اظهار کرد: ابن‌سینا انسانی متعالی است که جهانیان باید از ایشان درس‌های زیادی یاد بگیرند.

وی با اشاره به اینکه تمام شئون ربوبی را باید در انسان جستجو کرد، افزود: انسان مظهر رحمت خداست و اگر انسان‌های الهی را مورد احترام قرار دادیم خدا را اکرام کرده‌ایم.

رئیس بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی تکریم از بزرگان را مقدس دانست و گفت: اگر این حرمت‌گذاری‌ها و تکریم‌ها نباشد همه ارزش‌های عالم انسان دفن می‌شود.

وی با بیان اینکه بزرگ‌ترین ظلم به عقلانیت و فرهنگ انسان تکریم نکردن است، تصریح کرد: از بوعلی و بوعلی‌سیناها می‌شود همه درس‌های زندگی را آموخت.
طه‌محمدی اضافه کرد: یکی از درس‌هایی که می‌توان از انسانی مثل ابن‌سینا آموخت این است که هیچ استادی نداشته و همه علوم را خودش تولید کرده است.
رئیس بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی با اشاره به اینکه انسان‌های الهی تمام‌ مشکلات را با اتکاء به خدا حل می‌کنند و به شرق و غرب متوسل نمی‌شوند، افزود: بوعلی‌سینا مکتب تعقل را رها کرد و به مکتب عرفان روی آورد چرا که به مقام والای عرفان رسیده بود.
طه‌محمدی با بیان اینکه بزرگانی مثل بوعلی‌سینا انسان را به سرچشمه نور می‌رسانند، اظهار کرد: هر چه قدر مراسمات تکریم این بزرگان برگزار شود به بشریت خدمت کردیم نه به بوعلی‌سیناها، بنابراین با معرفی چهره آسمانی ابن‌سینا به جهانیان دینمان را به وی ادا می‌کنیم.

🔹ابن‌سینا یکی از مصادیق اول‌العلم است

حسن بلخاری؛ رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی که در این برنامه با موضوع “اگر انصاف نمی‌سوخت! تاثیراتی که الانصاف می‌توانست در تاریخ فلسفه ایران بر جای گذارد” به ادای سخنرانی پرداخت، گفت: طبق فرموده رسول اکرم(ص) هر کس عالمی را تکریم کند گویی من را تکریم کرده و مبنای صحت این سخن، آیات قرآن است.
وی با اشاره به اینکه تفاوت انسان با موجودات این است که انسان مصداق صیرورت است، افزود: جنس شهادت عالم از جنس شهادت حق است و شهادت هیچ کسی چون عالمان همچون شهادت عالم نیست.
استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه ابن‌سینا یکی از مصادیق اول‌العلم است، اظهار کرد: بوعلی‌سینا در هندسه، فقه، نجوم، لسان عرب، علم و فلسفه بی‌نظیر است.
بلخاری با اشاره به اینکه ابن‌سینا را می‌توان به صراحت مصداق علامه شناخت، عنوان کرد: نداشته‌های ما از بوعلی بیشتر و عمیق‌تر از داشته‌هایمان است.
وی ادامه داد: اگر بپذیریم ابن‌سینا مولف سه اثر استثنایی الواحق، الانصاف و الحکمه‌المشرقیه بود که در تاراج روزگار از دست ما ربوده شده است تنها با بخشی از شخصیت وی روبرو هستیم نه همه آن.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی اضافه کرد: اگر این آثار به دست ما رسیده بود تصورمان از وی متفاوت بود و شاید امروز لازم است باب جدیدی از بوعلی پژوهی باز شود.

🔹از پنج کتاب قانون بوعلی‌سینا کتاب اول و دوم به چاپ رسید

در ادامه نجفقلی حبیبی؛ مصحح کتاب القانون ابن‌سینا گزارشی درباره تصحیح علمی، انتقادی کتاب سوم القانون بیان کرد: از پنج کتاب قانون بوعلی‌سینا کتاب اول و دوم به چاپ رسیده و کتاب سوم در باب پزشکی و در ۲۲ فن نگاشته شده است.
وی با اشاره به اینکه در این کتاب درباره بیماری‌ها و مداوای بیماری‌ها بحث می‌شود و نسخه‌هایی را برای بیماران ارائه می‌دهد، افزود: بخشی از کتاب سوم درباره عشق است که منظور عشق انسانی است، بوعلی‌سینا از عشق به عنوان بیماری تعبیر و درباره بیماری عشق مفصل بحث می‌کند.

حبیبی تصریح کرد: همچنین در این کتاب یک بیماری شدید به مانند عشق تصور و به علائم آن اشاره شده است، به عنوان مثال چشمان فرد گود شده، حالت های عجیب و خندیدن‌ها یا گوشه گیری شدید از علائم این بیماری است.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: این بیمار گاهی بسیار غمگین و گاهی بسیار خوشحال است و این حالات را بیان کرده تا پزشک وقتی حالات را دید متوجه بیمار بودن فرد می‌شود.

وی افزود: به گفته ابن‌سینا برای معالجه بیمار باید پیش او نشست و نبض او را گرفت تا نام معشوق را پیدا کنید و اگر اسم او را فهمیدید شهر و شغل او را پیدا کنید و پس از شناخت برای درمان می‌توانید معشوق را پیش عاشق بیاورید و به این معنی است که شغل و اطراف فرد را بشناسید و نوع غذا و دارو را برای او مشخص کنید.

اخبار مرتبط